Vajinismus Tipleri

Vajinismus tipleri ve çeşitleri farklılık gösterebilir. Vajinismus iki türlü karşımıza çıkar. 1.Primer (birincil ) vajinismus :Çiftler daha önce hiç cinsel ilişkiye girememiştir.

135791Penis vajina birlikteliği gerçekleşmemiştir. Vajinismus tedavi merkezimize en çok başvuran hasta grubunu oluşturur. Halk arasında evli bakireler de denilir.

Vajinismus tipleri ve çeşitleri farklılık gösterebilir. Vajinismus iki türlü karşımıza çıkar.

1.Primer (birincil ) vajinismus :

Çiftler daha önce hiç cinsel ilişkiye girememiştir. Penis vajina birlikteliği gerçekleşmemiştir. Vajinismus tedavi merkezimize en çok başvuran hasta grubunu oluşturur. Halk arasında evli bakireler de denilir.

2. Sekonder ( ikincil ) vajinismus :

Daha önce sağlıklı sorunsuz bir şekilde cinsel ilişkiye giren çiftlerde bazı tetikleyen nedenlerden dolayı vajinismus gelişebilir. Bunlar arasında en çok karşımıza çıkanlar ;

  • Doğum veya sezeryan sonrası lohusalarda karşımıza çıkan cinsel isteksizlik sonucu görülebilir.
  • Geçirilmiş ameliyatlar ve oluşan yapışıklıklara bağlı olarak cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissedilmesine bağlı seksten kaçınma olması.
  • Doğum yırtıklarına bağlı olarak iyi iyileşmemiş veya iyileşirken sert nedbe dokusu oluşmuş bayanlarda penis vajinaya girişi sırasında rahatsızlık hissi ve ağrı görülmesine bağlı olabilir.
  • Sürekli vulvajinit enfeksiyon olmasına bağlı kokulu akıntı ve kaşıntı olması ve ilişki sırasında oluşan tahrişlere bağlı olarak.
  • Adet düzensizliği, aşırı uzun süren ağrılı adet kanamaları.
  • Kişinin hafızasında yer etmiş kötü jinekolojik muayene öyküsü.
  • Zor doğum, sürekli korunmasız ilişki sonrası sık kürtaj olmak.
  • Eşi ile arasındaki problemlere bağlı eşinin zorla birlikte olmak istemesidir.

Disparani ( ağrılı cinsel ilişki ) :

Cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissedilmesine denilir. İlişkinin devam etmesi kişiye ızdırap verir. Sekonder vajinismus nedenleri arasında sayılabilir. Jinekolojik rahatsızlıklara bağlı olduğu düşünülür. Altta yatan nedenin tedavi edilmesi ile kesinlikle tedavi edilebilir.

Vulvar vestibülit sendromu :

Vulva vestibulum vajina girişindeki bölgeye denilir. Bazı bayanlarda bu bölge enfeksiyonlara bağlı çok hassastır. Tahrişe bağlı sıyrıklar ve ödem olabilir. Dokunmaya çok hassastır. Kişi penis veya parmak değdirdiği zaman yaraya tuz basmış gibi acı hisseder. Sonucunda cinsel isteksizlik ve ilişkiden kaçınma başlar. Enfeksiyon varsa tedavi edilmelidir. Bazen bu bölge cerrahi olarak anestezi altında çıkartılması hastayı rahatlatabilir. Jinekolojik muayenede bölgenin ödemli tahrişe bağlı kızarık olması ve dokunmakla aşrı hassas olması ile tanı konulur.

Cinsel sorunlarınız ve şikayetleriniz ile başvurduğunuzda alacağımız cinsel öykü, tıbbi öykü ve yapılacak jinekolojik muayene rahatsızlığınız konusunda kesin tanı koyduracaktır. Tedaviniz böylece doğru bir şekilde yönlenecek ve sizi rahatlatacaktır.