Vajinismus Tanısı

Vajinismus vajinayı çevreleyen kasların üçte bir dış kısmında refleks kasılmalar şeklinde ortaya çıkar. İstemsiz kasılmalara vücudun diğer bölgeleri kollar, ayaklar, bacaklar, sırt,

135787bel bölgesi hatta ayak baş parmakları bile eşlik edebilir. Cinsel birlikte denemeleri sonrası bu kasılmalar sonucu yaygın miyalji denilen kas ağrıları gözlenmektedir. Panik atak benzeri şikayetler olmaktadır. Bulantı ve kusma olabilir. Korkudan titremeler ve terleme de eşlik edebilir. Kişi kendisini boğulacakmış gibi hisseder.

Vajinismus vajinayı çevreleyen kasların üçte bir dış kısmında refleks kasılmalar şeklinde ortaya çıkar. İstemsiz kasılmalara vücudun diğer bölgeleri kollar, ayaklar, bacaklar, sırt, bel bölgesi hatta ayak baş parmakları bile eşlik edebilir. Cinsel birlikte denemeleri sonrası bu kasılmalar sonucu yaygın miyalji denilen kas ağrıları gözlenmektedir. Panik atak benzeri şikayetler olmaktadır. Bulantı ve kusma olabilir. Korkudan titremeler ve terleme de eşlik edebilir. Kişi kendisini boğulacakmış gibi hisseder.

Eşi veya cinsellik yaşayacağı arkadaşı ile cinsel birlikte olamayan vajinismus belirtileri gösteren kişiler kliniğimize başvururlar. Değerlendirme görüşmesinde her iki kişiden ayrı ayrı cinsel öykü ve detaylı tıbbi hikaye alınır. Jinekolojik muayene yapılması önerilir. Jinekolojik muayene bu hastalar için bir kabustur. Masaya çıkıp muayene olmak istemezler. Adetliyim, temizlik açısından uygun değilim diyerek sürekli erteleme yoluna giderler. Jinekolojik muayene ile vajinismus derecesi öğrenilir. Size uygulanacak çizilecek tedavi programında bu oldukça önemlidir. Kızlık zarı (himen ) yapısına bakılır

% 10 hasta grubunda kızlık zarının anatomik olarak farklı özelliklerinden dolayı kızlık zarının alınması (himenektomi ) gerekli olabilir. Ama bu cerrahi işlem yapılması vajinismus problemini çözmez. Kızlık zarı normalden etli ve kalın olabilir penisin vajina içine girmesine engel olmaktadır.

Jinekolojik muayene sırasında vajene spekulum denilen alet sokulmaz , vajinal ultrason probu kullanılmaz. Abdominal yani karın bölgesinden yapılan ultrason ile jinekolojik muayeneniz tamamlanır. Kızlık zarı muayenesi elimize giyilen eldiven ile labium denilen vajinal dudak kısımlarının parmaklarımızla nazikçe tutulup hafif açılması ile hangi tip olduğunu söylenerek yapılmaktadır. Kızlık zarı zedelenmiş mi ? bakılır.

Bize başvuran hastalarımız çoğu zaman kısıtlı penis girişi veya penis baş kısmının biraz girdiğini ama sonra içeride sanki bir duvar var oraya değiyorum ilerleyemiyorum şeklinde bilgi verirler. Burada penis başı içeriye girmemiş kızlık zarı ortasındaki deliğe gelmiş dayanmıştır. Vajinismus hastası vajen kaslarını istemsiz kastığı için açıklık küçülür penis veya parmak içeri girmesine engel olmaktadır.

Jinekolojik muayeneye izin vermeyen vajinismus hastaları gebe kalıp bebek doğurmaktan da korkarlar. Vajinal tampon veya vajinal akıntı olduğunda tedavi amaçlı fitil kullanamazlar.

Tanı ve değerlendirmede uygulanacak yaklaşımlar :

  • Psikoanalitik yaklaşım
  • Bilişsel yaklaşım
  • Davranışçı yaklaşım
  • Psikodinamik yaklaşım
  • Sosyokültürel yaklaşım
  • Ağrı ve aşırı tepki veren pelvik taban kaslarına yaklaşım
  • Fiziksel yaklaşım

Uygulanacak yaklaşım metodları ile vajinismus nedenleri ve derecesi belirlenir. Jinekolojik muayene ile kızlık zarı yapısı hakkında bilgi sahibi olunur. Değerlendirme görüşmesi ile vajinismus hastasına ve çifte özel tedavi programı oluştulur. Ekip çalışması altında uygulayacağımız bilimsel yöntemler ile vajinismus hastalığınız % 100 tedavi edilecektir. Bizim size önereceğimiz ve sizin de tedavi sürecine katkıda bulunmanızla, hayatınızı karartan vajinismus rahatsızlığınızdan bir ömür boyu kalıcı olarak tedavi olduktan sonra kurtulacaksınız. Kendinize öz güveniniz artacak. Çalışyorsanız, iş hayatınızda artık sizin kafanızı kemiren çalışma hayatınızda başarı ve kariyerinizi etkileyen bu illetten kurtulacaksınız. Eşiniz ile aranız düzelecek. Kafanızın üzerinde demokles kılıcı gibi sallanan boşanma fikri ve sevdiğinizden ayrılma düşüncenizden kurtulacaksınız. Hayatta önünüzde yeni bir sayfa açılacaktır. Sonra size vereceğim gebelik öncesi danışmanlık hizmeti ile kısa sürede gebe kalacaksınız. Böylece hem vajinismustan kurtulacak hem de gebelik sürecinin heyecanını tadacaksınız.

Bütün bu okuduklarınız size hayal ürünü gelmesin. Vajinismus rahatsızlığını tedavi ettiğimiz hastalarımız hep şunu söyler; ben bunun için mi bu kadar çok üzüldüm ağladım yıllarım boşa geçti.

Hastalarımızdan gelen vajinismus başarı hikayelerinde buna benzer cümleleri okuyacaksınız.