Vajinismus Nedir

Vajinismus evli her 10 çiftin birinde görülebilir. Vajinismus vajen üçte bir dış kısmını çevreleyen kas yapısının istemsiz olarak bilinç dışı kasılması sonucu

gerçekleşmemesi veya çok ağrılı olmasına denilir.

Vajen ( vajina) kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleşmesinde, normal doğumun gerçekleşmesinde, adet (mens) kanının rahimden dışarıya çıkışının sağlanmasında, vajinal orgazm olmasında faydası olan anatomik bir yapıdır.

135786

Vajinismus evli her 10 çiftin birinde görülebilir. Vajinismus vajen üçte bir dış kısmını çevreleyen kas yapısının istemsiz olarak bilinç dışı kasılması sonucu cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi veya çok ağrılı olmasına denilir.

Vajen ( vajina ) kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleşmesinde, normal doğumun gerçekleşmesinde, adet ( mens) kanının rahimden dışarıya çıkışının sağlanmasında, vajinal orgazm olmasında faydası olan anatomik bir yapıdır.

Vajen girişinin üzerinde ürethra adı verilen idrar kesesinden idrarın dışarıya atılmasını sağlayan kanal vardır. Vajen girişinin iç kısmında kızlık zarı bulunmaktadır. Kızlık zarı tip ve şekilleri her bayanda farklı olabilir. Soğan zarı kalınlığında ortasındaki açıklık ile adet kanının dışarı çıkışına olanak tanır. Çok nadir olarak kızlık zarı tamamen kapalı olabilir himen imperforatus denilen bu durumda cerrahi işlem ile kızlık zarı açılarak dışarıya adet kanının dışarı atılması sağlanır.

Vajen çevresinde bizim isteğimiz ve kontrolümüz ile kasılan güçlü pubococygeus (PC) kasları bulunmaktadır. Bu kasları istediğimiz zaman kasabiliriz. İdrarınız geldiğinde bu kaslarımızı kullanarak ürethra sfinkteri ( idrar çıkış deliği ) kasarak idrarımızı tutabiliriz. Tuvalete gittiğimiz zaman kasmayı bırakarak idrarımızı yapabiliriz.

Bu kasların vajinismus hastalarında istemsiz bir şekilde kasılması sonucu cinsel birliktelik imkansız hale gelir veya kısıtlı giriş ve çok ağrılı olur. Sizlere vajinismus tedavi süresince bu kaslarınızı kullanmayı öğretecek cinsel terapi tedavi modelleri geliştirmiş bulunmaktayız.

Vajinismus hastalarında bu kasılmalar sadece vajen 1/3 dış kısmında değil sırt, bel, karın, bacaklarda da görülebilir. Vajinismus hastaları cinsel ilişki denemelerinde bu kasarlını istemsiz

olarak kastıkları için egzersiz sonrası kas ağrıları çekmektedirler. Bu kaslar istemli çalışmalrına rağmen vajinismus hastalarında şartlı refleks halinde kasılır. Eşi veya cinsel partner yaklaştığında penis veya el vajen bölgesine değdiği anda bacaklarını kapatarak vajen girişini kasarak kendini koruma yoluna girmektedir.

Vajinismus hastası ve eşi ilk gece sonrası diğer günlerde defalarca denemeler yapacak kasılma ile vajen girişini kapatacağı için penis veya parmakla buranın zorlanması kişiyi üzmek ve ağrı çekmesine neden olacaktır. Önerimiz vajinismus olduğunuza inandığınız an cinsel ilişki denemelerine ara verip bu konuda tecrübeli uzman birisinden profesyonel destek almanızdır. Vajinismus hastalarında jinekolojik muayene sırasında, tampon veya fitil kullanma konusunda da sıkıntıları bulunmaktadır.

Hayat arkadaşınızı seçip evlendiğiniz zaman vajinismus hastası olacağınız aklınızın ucuna bile gelmez. Birbirini arzu ile seven, cinsel ilişki hariç çılgınlar gibi sevişen çiftlerde penis veya parmak vajen girişine eşinin ellerini tutar, ellerini iter, bacaklarını kapatır, kalçasını havaya kaldırır, boğulacakmış bayılacakmış gibi kendisini hisseder nefes alıp vermesi artar, yataktan kalkmaya çalışır.

Bu durum karşısında eşi şaşkınlıktan ne yapacağını bilemez. Eşine zarar verdiği endişesine kapılır. Sonraki günlerde sadece masturbasyon ve sürtünme ile orgazm olmaya çalışırlar. Penis veya parmak vajene değdiği anda aynı şikayetler tekrar başlar. Pek çok hastamızda aldığımız öyküde karşılaştığımız konu şudur; biz nişanlı veya sözlü iken sevişmelerimizde bakireliğimi ilk gecemize saklamak istedim sınırlı sevişmelerimiz oldu bundan daha rahat harekete ediyorduk evlenince sanki her şey değişti.

Vajinismus erteleme ve kaçınma hastalığıdır. Vajinismus çiftlerin ortak sorunudur sadece kadının suçlanması yanlıştır. İlk gece kabusundan sonra cinsellik ikinci plana itilmiştir. İş hayatı, okul hayatı, aile hayatı derken aylar ve yıllar geçmiştir. Aradan uzun zaman geçince boşanma lafları söylenmeye başlamış aileler işin içine girmeye başlamıştır. Çift cinsel ilişki denemelerinden bıkmış çocuk sahibi nasıl oluruz derdine düşmüştür. Kadın eşine karşı vazifelerini yerine getiremediği için kendisini mutsuz umutsuz huzursuz hisseder. Erkek ise eşine cinsellik konusunda fazla ısrar etmemeye başlar çare aramaya başlar.