Vajinismus Nedenleri

Vajinusmus tanısı alan kişilerde olayın bir çok nedeni olabilir.Kişinin genç kızlık çağından beri sürekli olarak genital organlar, kızlık zarı, bakirelik,

ilk gece öyküleri ile ilgili bilgilerle doldurulması sonucu bilinç altında yanlış inanışlar ortaya çıkar.Erkeklerle sakın gezme ,sakın yalnız kalma,akşam dışarıya çıkma,bisiklete binme,motorsiklete binme,tahtıravalliye binme,parmağını oraya sokma,sandalyeye çıkma düşersin,erkek arkadaş edinme,kızlık zarın çok önemli ona zarar gelmesin gibi bir çok bilgi genç kızın duygu ve düşüncelerinde birikmeye başlar.

Arkadaşlarından ve aile büyüklerinden duydukları yalan yanlış bilgiler üstüne eklenir.Sevmediği veya yaşı kendisinden büyük biriyle zorla evlendirilmek istenmesi sonucu kişiden eşini mutlu etmesi ve cinsel birliktelik beklenmesi vajinismusa neden olabilir.

Kişinin geçmişinde cinsel taciz öyküsü,aile içi ensest ilişki,ablasının veya annesinin geçmişinde böyle bir şeyi duyma ,görme,şahit olma sonucu kişinin bilinç altında bu olayların birikmesi sonucu evlendiği zaman cinsel birliktelik sırasında bu olaylar hafızasında canlanabilir.

105816

Her iki tarafın yeterli cinsel bilgi ve deneyime sahip olmaması da etkendir.Aile büyükleri genç kıza bilgi vermeye çalışır ama çoğu zaman bu kişilerde kendi bildikleri yalan yanlış konuları aktarır.Bu kadar baskı ve bilgi kirliliği sonucu ilk gece veya sonraki dönemlerde genç kızlarda evlendikleri zaman vajinismus gelişebilir.Ülkemizde ertelenme ve kaçınma rahatsızlığı olan vajinismus görülme sıklığı her 10 evli çiftin birinde karşımıza çıkar.

Kişinin yaşamının herhangi bir döneminde yapılan kötü bir jinekolojik muayene öyküsü , annesinin veya arkadaşlarının geçirdiği sayısız kürtaja şahit olma bunların yanında refakat etme öyküsü gözlediğimiz nedenler arsında olabilir.

Aile yaşantısında cinselliğe karşı gözlenen yanlış tutumlar,ağrı duymaktan veya gebe kalmaktan korkma kişide vajinismusa neden olabilir.Korku veya suçluluk duygusu, kişinin daha önce yaşadığı cinsel deneyimlerin karşı tarafın anlama veya hissetmesinden çekinmek kişide bilinç dışı refleks kasılmalara neden olur.

Eşini sevmemesi ,eşinin başka kadınlarla ilişkisinin olması veya böyle bir düşünceye kapılması onu cinsellikle cezalandırmak istemesi de olabilir.Kişinin babasını sevmemesi ve ondan nefret etmesi gördüğü şiddet ve baskıları ileride eşine yansıtması vajinismusa neden olur.