Vajinismus Belirtileri

Vajinismus her 10 evli çiftin birinde karşımıza çıkar. Evli çiftler ilk gece birlikte olamayınca diğer günlerde yaptıkları cinsel ilişki denemeleri başarısız kalınca bize neler

Vajinismus2oluyor böyle ? biz ne ile karşı karşıyayız ? diyerek araştırmaya başlarlar. Bu konu özel olduğu için kimse ile de paylaşamazlar. İnternet araştırmaları sonucu rahatsızlığın nedeninin vajinismus olduğunu anlarlar.

Vajinismus her 10 evli çiftin birinde karşımıza çıkar. Evli çiftler ilk gece birlikte olamayınca diğer günlerde yaptıkları cinsel ilişki denemeleri başarısız kalınca bize neler oluyor böyle ? biz ne ile karşı karşıyayız ? diyerek araştırmaya başlarlar. Bu konu özel olduğu için kimse ile de paylaşamazlar. İnternet araştırmaları sonucu rahatsızlığın nedeninin vajinismus olduğunu anlarlar.

Vajinismus belirtilerini okuyarak kendilerinde olanları , yaşadıklarının burada yazılı olduğunu okurlar. Vajinismus hastalarının çoğu bu tanımı hayatlarında ilk defa duymuştur. Böyle bir hastalık olduğunun farkında bile değillerdir.

Bu çiftler profesyonel destek alıncaya kadar defalarca deneme gerçekleşmiştir. Sonuç yine hayal kırıklığıdır. Evlilik süresi uzadıkça aile ve çevre baskısı bebek sahibi olmaları konusunda baskı ortamı çoktan oluşturmuştur. Ailenin bilmediği en önemli konu yeni evli çift daha normal bir cinsel ilişkiye girememiştir. Bize başvuran hastalarımız artık tam bir cinsel ilişki konusunu bir kenara bırakmış ve sürtünme yolu ile kendilerini tatmin etmektedir. Normal ilişkiden vazgeçmiş olan çift bebek sahibi olmak istedikleri için başvururlar. Tüp bebek ve aşılama isterler.

Aile ve arkadaş çevresi işin içine girmesi vajinismus sıkıntısını ve çift ilişkisini daha karmaşık bir hale getirmiştir. Kadın kendisini işe yaramaz herkesin yapabildiği bir olayı yapamadığı için eşine karşı kendisini ezik hisseder. Boşanma istekleri dile getirilmeye başlamıştır. Boşanmak sevdiğinden vajinismus nedeni ile ayrılmak çözüm değildir. Her ikisi de ileride çok yıpranacaktır.

Vajinismus belirtileri nelerdir ?

 • Penis vajina birlikteliği olmamıştır.
 • Eşi veya cinsel partner gövdesi ile veya eli ile bile yaklaşsa bacaklarını kapatır.
 • Kendisini geriye iter, ellerinizi tutmaya itmeye çalışır.
 • Sizi tekmelemeye çalışır.
 • Vajinal tampon veya vajinal fitil ( ovül ) kullanamamak.
 • Jinekolojik muayeneden kaçınmak, masada muayeneye izin vermemek.
 • Vajinal bölgeye dokunamazlar.
 • Ayna ile genital bölgelerine bakamazlar.
 • Penis, parmak, spekulum vajinaya girişinin düşünülmesi sırasında bile şikayetlerin tekrar etmesi.
 • Vajinal ultrason yapılmasını istememek.
 • Penis sadece baş kısmı vajinaya girebilir.
 • Cinsel ilişki denemeleri ve kısıtlı ilişkinin ağrılı olması. İlişki sırasında bacakları kapatmaya çalışır.
 • Vajinal bölgeye parmak sokamazlar.

Cinsel ilişki sırasında panik atak benzeri şikayetler görülür. Nefes alıp vermesi çok artmış, kalp atımları hızlanmış, nefes alamıyacakmış gibi hissedebilir, ağlama, bağırma, çığlık atma olabilir. Bacaklarını kapatmaya karşıdakini itmeye, ellerini tutmaya, kalçalarını havaya kaldırararak ortamdan kurtulmaya çalışırlar.

Bu tabloyu gören eşi denemeyi devam ettirmez. Bazen de bazı erkekler çevrenin verdiği önerilerle bacaklarını tutup , zorla hemen olup bitsin mantığı ile eşine tecavüzden farksız bir şekilde penisi vajen içine sokmaya çalışırlar. Kısıtlı olsa da giriş sağlayabilirler ama daha sonraki denemelerde hiçbir şey yapamazlar yine bize hocam İlk gün biraz giriş oldu, biraz kanama da geldi ama sonra elimle bile o bölgeye dokunmama izin vermiyor diyerek bize başvururlar.

Vajinismus belirtileri çok çeşitlidir. Herkes de farklı bir tablo olabilir. Vajinismus hastalığının dereceleri bulunmaktadır. Vajinismus hastasında rahatsızlığın hangi boyutta olacağı yapılacak değerlendirme görüşmesi ve yapılacak jinekolojik muayene ile anlaşılır. Böylece size nasıl bir cinsel terapi tedavi programı uygulayacağımız hakkında bize fikir verir. Tedaviniz hızlanır. Bu sorundan ömür boyu kurtulacaksınız.