Vajinismus Tedavisinde Yanlış Yöntemler

Vajinismus hastalığını pek çok kişi bu rahatsızlıkla karşılaşınca duymaktadır. Vajinismus olduklarını anladıkları veya gittikleri jinekolog tarafından tanıları konulur konulmaz hemen tedavi arayışı içine girmektedirler.

Vajinismus hastalığını pek çok kişi bu rahatsızlıkla karşılaşınca duymaktadır. Vajinismus olduklarını anladıkları veya gittikleri jinekolog tarafından tanıları konulur konulmaz hemen tedavi arayışı içine girmektedirler.

Vajinismus tedavi merkezimize başvuran hastalarımızda karşılaştığımız en büyük sorun gereksiz ve yanlış tedavi yöntemleri ile boşu boşuna zaman kaybetmeleridir. Yıllar ve aylar geçince vajinismus hastası ve eşi artık umutsuzluğa kapılmaktadır. Kendi öz güveni sarsılmıştır. Kendisini eşine karşı cinsel açıdan vazifelerini yerine getiremediği için suçluluk duygusuna kapılmaktadır.

Vajinismus tedavi merkezini seçimde en büyük etken; vajinismus tedavi konusunda uzman tecrübeli ve deneyimli sizi tedavi süresince sıkmayacak üzmeyecek bilimsel yaklaşımların uygulanması olmalıdır. Deneyimsiz ben bu işi yaparım nasıl olsa tarzında yaklaşımlar , sizi üzmekten nakit ve vakit kaybından başka hiçbir işe yaramayacaktır. Doğru klinik ve merkez doğru adres de tedaviniz hızlı ilerler bu sıkıntınızdan hayat boyu kurtulursunuz.

Tedavide uygulanan yanlış yöntemler nelerdir ?

 • Genel anestezi verilerek jinekolojik muayene ve cinsel birleşme deneyimi.
 • Antidepresan vermek.
 • Alkol alınması sarhoş etmek.
 • Kas gevşetici ve vajinal kayganlaştırılar vermek.
 • Tek seansta vajinismus tedavisi.
 • Belden iğne yapılarak epidural veya spinal anestezi yapılması.
 • Kızlık zarının cerrahi olarak çıkartılması ( himenektomi).
 • Hipnoz ve NLP yöntemleri sadece vajinismus tedavisine yardımcıdır.
 • Sıcak su dolu leğene oturmak.
 • Elinizin ayağınızın bağlanması.
 • Jinekolojik masada parmakla muayene etmek.

Genel anestezi verilmesi vajinismus tedavi eder mi ?

Bize en çok teklif edilen; hocam ücreti ne ise verelim, benim hanımı anestezi ile uyutun ben cinsel ilişkiye gireyim , korkusu ortadan kalksın bu iş düzelsin şeklinde yaklaşımdır. Bu doğru bir yaklaşım değildir sanki narkoz alınca hastalık tamamen düzelecek psikolojisi ile insanlar çaresizlikten her yola başvurmak isterler. Eşiniz sürekli narkoz alarak sizinle birlikte olamaz. Vajinismus kalıcı bir şekilde çözülmesi gereklidir. Anestezi etkisi geçince kişi yine vajinismustur.

Antidepresan ve benzeri ilaçlar kullanılması:

Antidepresan türü ilaçlar ağır ilaçlardır ve yan etkileri çok fazladır. Siz ilaçları kullandığınız için ortada şaşkın dolanıp durursunuz. Vajinismus rahatsızlığınız tedavi olamadığı gibi sizi daha çok depresyona sokacaktır. Eşiniz sizden uzaklaşmaya başlayacaktır.

Alkol alınması tedavide yeri nedir ?

Vajinismus tedavi merkezine başvuran çiftler zaten bize gelene kadar kendilerince çözüm üretmeye çalışmışlar ve başaramadıkları için bize gelmişlerdir. Uzun yıllardır vajinismus tedavisi ile ilgilendiğim için hayatında hiç alkol almamış insanların içkiden sarhoş oldukları ama cinsel ilişkiye tam olarak yine giremediklerini gözlemledim.

Kas gevşetici ve vajinal kayganlaştırıcilar kullanılması ;

Vajinismus hastalığını yine çözemez. Vajina üçte bir dış kısmındaki kasların spasmına bağlı olduğu için kas gevşetici kullanılması mantıklı gibi gözükse de vajinismus hastalığı tedavi olmamaktadır. Unutmayınız sonuçta ilaç kullanıyorsunuz ve bunların yan etkileri mevcut.

Tek seansta vajinismus tedavisi;

Siz uzun zamandan beri vajinismus hastalığından muzdaripsiniz acaba buna siz kendiniz inanıyormusunuz.

Belden iğne yapılarak vajinismus tedavisi;

Belden iğne yapılarak spinal ve epidural anestezi verilerek belden aşağısı uyuşacağı için belki o an cinsel ilişkiye girilebilir vajinismus hastası bir şey hissetmez ama ertesi gün evde yatak odasında ne yapacaksınız. Önemli olan bu sorundan hayat boyu kurtulmaktır. Unutulmaması gereken önemli bir konu çoğu hasta zaten ilk ilişki ve olacak kanamadan korkmaktadır.

Kızlık zarının cerrahi olarak çıkartılması ;

Kızlık zarının anatomik yapısından dolayı % 10 hasta grubunda himenektomi yapılması gerekli olabilir. Ama kızlık zarının çıkartılması vajinismus problemin çözmez olay vajina kaslarının istemsiz kasılması ve bilinç altına yerleşen yersiz kaygı ve korkular.

Antalya' da bulunan vajinismus tedavi merkezimizde 10 yıldır kişiye özel bilimsel metodlar kullanmaktayız bu sayede vajinismus hastalığından % 100 tedavi başarısı ile kurtulacaksınız. Cinsel terapi tedavi modellerimiz hakkında detaylı bilgiyi cinsel terapist ve özel jinekolog doktor Mustafa Torgaç 'dan öğrenebilirsiniz.