Jinekolojide Cinsel Terapi ve Vajinismus Tedavisi

Jinekolojik rahatsızlıkların pek çoğunun temelinde cinsellik ile ilgili sorunlar yer almaktadır. Cinsel terapi cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Cinsel terapist ise cinsel terapi eğitimi almış bu konuda uzmanlaşmış kişilere denilmektedir.

Cinsel işlev bozuklukları nelerdir?

  • Vajinismus
  • Orgazm sorunu yaşayanlar olamayanlar
  • Cinsel isteksizlik
  • Cinsel tiksinti
  • Ağrılı cinsel ilişki ( disparoni)
  • Ereksiyon problemleri
  • Erken boşalma

Cinsel eğitimin ve deneyimin yetersiz olması, aile içi ve toplum baskıları, cinsellikten korkma, yanlış bilgilenme, yanlış inanışlar ve mitler gibi pek çok neden sonucunda kişilerde cinsel işlev bozuklukları görülebilir. Cinsel hayatta yaşanan sıkıntılar jinekolojik şikayetlere yol açar. Düzgün bir cinsel hayatın olmaması ve öneriler doğrultusunda yapılmayan cinsel birleşme deneyimleri sonrası ; bayanlarda ilişki sonrası kasıklarda şiddetli ağrı, geçmeyen vajinal akıntı, kaşıntı, koku şikayetleri olmaktadır. Cinsel eşi tekrar birlikte olmak istediğinde en son ilişkisinden bu yana şikayetleri devam ettiği için ilişkiden kaçınma ve cinsel isteksizlik başlar. Orgazm sıkıntısı veya olmamaya başlar. Zamanla çift arasında sıkıntılar ve şüpheler başlar. Bunların hepsinin çözümü rutin jinekolojik kontrollerinizi aksatmamak ve cinsel terapi almanızdır. Cinsel hayatınız düzene girdiğinde şikayet ve sorunlarınızın geçtiğini göreceksiniz.

Vajinismus en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Ülkemizde her evli 10 çiftin birinde görülmektedir. Vajina dışında bulunan kas tabakasının üçte bir dış kısmında bulunan kas tabakasının istemsiz kasılması sonrası halk arasında evli bakirelik de denilen cinsel ilişkinin olmaması durumudur. Vajinismus uygulanacak cinsel terapi tedavi modelleri ile % 100 tedavi edilmektedir.

Vajinismus erteleme ve kaçınma hastalığıdır. Kişi kendisine vajinismus olduğunu konduramaz hayatta tek bu işi yapamayan kişi gibi kendisini görür. Eş desteği ile bu konuda deneyim sahibi vajinismus uzmanına başvurmanız durumunda kesin tedavi ile vajinismus rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

Ağrılı cinsel ilişki genellikle altta yatan jinekolojik rahatsızlıklar sonucu karşımıza çıkar. Endometriozis yumurtalık kisti, sık enfeksiyon geçirmeye bağlı veya geçirilmiş ameliyatlara bağlı oluşan yapışıklık sonrası da olabilir.

Orgazm sorunu bayanların çoğunda olmasına rağmen eşlerine bu konudan bahsetmezler. Yeterli olmayan ön sevişme, sevgi ve saygı ortamının azalması, kayganlaştırıcı kullanılmaması, enfeksiyon varsa tedavi yapılmaması, gebe kalma korkusu, korunma yöntemlerinin kullanılmaması konsantrasyon güçlüğü nedenler arasında sayılabilir.

Jinekolojik hastalıklarınızın tanısı konularak tedavi almanız cinsel hayatınızı düzeltecek ve sosyal yaşantınız da daha mutlu olmanızı sağlayacaktır. Çalışıyorsanız iş hayatınız da daha motive olarak verimli çalışacaksınız.