Vajinismus ve Gebelik

Vajinismus tedavisine başlamama en büyük etken gebelik sürecini takip ettiğim kişiler olmuştur.

Jinekolog olarak bize genellikle gebe kalınca gelen vajinismus hastaları, gebelik seyri sırasında vajinal kanama düşük tehlikesi veya erken doğum tehlikesi nedeni ile jinekolojik muayene olma gerekliliği doğduğunda bize vajinismus şikayeti olduğunu belirtirler. Vajinismus tedavisine başlamama en büyük etken gebelik sürecini takip ettiğim kişiler olmuştur. Jinekolog olarak bize genellikle gebe kalınca gelen vajinismus hastaları, gebelik seyri sırasında vajinal kanama, düşük tehlikesi veya erken doğum tehlikesi nedeni ile jinekolojik muayene olma gerekliliği doğduğunda bize vajinismus şikayeti olduğunu belirtirler. Gebelik son ayında çatı muayenesi denilen jinekolojik muayene de yapılamaz. Bu muayene şekli doğumun normal veya sezeryan olup olmayacağı yönünde fikir verir. Muayene olamayan vajinismus hastalarının tercihi sezeryan ile doğum olmaktadır. Vajinismus hastasının sorunu gebelik sonlanması ile bitmez. Bu sefer nasıl korunmalıyım sorusu ortaya çıkar.

Vajinismus hastaları yıllar ve aylar boyunca tedavi almayıp, tedaviyi erteleyip artık bu iş olmuyor nasıl olsa bari gebe kalayım derler. Vajinismus hastası eşi ile cinsel birliktelik yaşayamaz ama spermler hareketli olduğu için birkaç yöntem deneyerek gebe kalırlar. Vajinismus hastası gebe kalmıştır, doğum yapmıştır ama problem hala çözülmemiştir.

Vajinismus hastalarının bizim önerimiz gebe kalmayı düşünmeden vajinismus tedavisi almalarıdır. Gebelik gerçekleştiği zaman gebelik süreci, doğum süreci, lohusalık süreci derken tedavinizi en az 2 yıl ertelemiş olursunuz. Zaman ilerledikçe sinirler gerilir ve çiftlerin birbirine duyduğu güven sarsılmaya başlar. Vajinismus tedavisi aldıktan sonra ileride normal doğum bile yapabilirsiniz.

Vajinismus tedavi esnasında da çiftlere uygun tavsiyelerde bulunularak gebe kalmamaları önerilir. Vajinismus olduğunuzu düşünüyorsanız bu konuda sıkıntınız varsa Antalya'da çalışan özel jinekolog olarak vajinismus tedavisi konusunda ve vajinismuslu gebelere yardımcı olmaktayım.