Ağrılı Cinsel İlişki

Ağrılı cinsel ilişki (disparoni), erkekte veya kadında cinsel ilişki esnasında sürekli ağrı olmasıdır.

Vajinismus veya vajen bölgesinde yeterli ıslaklık olmadan da karşımıza çıkabilir. Vajinismusdan ayırt etmek gerekir.Kişi cinsel ilişkiden zevk alamaz, orgazm olamaz, eşini veya cinsel arkadaşını memnun edemez. Ağrılı cinsel ilişki (disparoni), erkekte veya kadında cinsel ilişki esnasında sürekli ağrı olmasıdır. Vajinismus veya vajen bölgesinde yeterli ıslaklık olmadan da karşımıza çıkabilir. Vajinismusdan ayırt etmek gerekir. Kişi cinsel ilişkiden zevk alamaz, orgazm olamaz, eşini veya cinsel arkadaşını memnun edemez. Böylece kişiler arasında iletişim sorunları başlar bu olumsuzluklar birbirlerini suçlamaya kadar gider. Kadınların 2/3'de hayatları boyunca bu şikayeti yaşarlar. Cinsel ilişki sırasında vajende yeterli ıslaklık olmamasından kaynaklanır. Cinsel birliktelik sırasında yaşanan sıkıntılar sonucu kadınlar cinsellikten kaçmaya başlar. Tekrar birliktelik sırasında aynı ağrı ve acıyı duyacağı endişesi olaya hakim olur.

Ağrılı cinsel ilişkiye neden olanlar:

  • Vulva ve vajen bölgesinde enfeksiyonlar
  • Pelvik enfeksiyonlar
  • Endometriosis
  • Geçirilmiş ameliyatlar
  • Doğum yırtıklarının iyi iyileşmemesi
  • Diabet gibi bazı sistemik hastalıklar
  • Korunmasız ilişki esnasında gebe kalma korkusu nedeni ile kişinin kendisini kasması
  • Menapoz ve menapoz öncesi dönem

Ağrılı cinsel ilişki şikayeti ile gelen kişilerden önce detaylı öykü alınır.Jinekolojik muayeneleri yapılarak smear testi alınır. Enfeksiyon varsa tedavisi düzenlenir. Over kisti veya endometriosis varsa tedavi programlanır. Sistemik hastalıkların takibi ve kontrolleri sağlanır. Doğum kanalı yırtıklarının kötü iyileşmesi sonucu olduğu düşünülürse genital estetik operasyonlar yapılarak şikayetleri düzeltilmeye çalışılır.

Antalya'da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı,jinekolog doktor ve cinsel terapist olarak cinsel işlev bozuklukları, vajinismus, orgazm olamama ve ağrılı cinsel ilişki (disparoni) konularında size gerekli bilgi birikimimi ve hastalarımın tedavi süreçlerinde yaşadığım tecrübelerle bu tür şikayetlerinizi gidererek daha mutlu ve aktif cinsel yaşam sürmenizi sağlamaktayım. Konularla ilgili olarak istediğiniz zaman beni arayabilirsiniz ve randevu talep edebilirsiniz.